A zinc plated, clear, torque controlled through fixing suitable for use in concrete over 20 N/mm².
Features: Through fixing, medium to heavy duty loads, torque controlled expansion.
Supplied pre-assembled for rapid installation.
M24 X 180 Throughbolts Zinc Plated & Clear
Discontinued – this product will be removed from the product range as soon as the remaining stock has been sold.
This product is sold Each
£4.20 excl VAT
4 in stock
| Thread Diameter | 24mm |
|---|---|
| Anchor Length | 180mm |
| Thread Length | 65mm |
| Min. Hole Depth | 120mm |
| Finish | Zinc Plated & Clear Passivated |
| Material | Mild Steel |
| Pack Size | 1 |
| Brand | Masonmate |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.



Reviews
There are no reviews yet.