A zinc plated, yellow passivated, torque controlled through fixing suitable for use in non-cracked concrete C20/25.
Features: Through fixing, medium to heavy duty loads, torque controlled expansion.
Supplied pre-assembled for rapid installation.
M8 x 130 Throughbolts Zinc Plated & Yellow Passivated
This product is sold Each
£0.68 excl VAT
70 in stock
| Thread Diameter | 8mm |
|---|---|
| Anchor Length | 130mm |
| Thread Length | 85mm |
| Min. Hole Depth | 40mm |
| Finish | Zinc+Yellow Passivated |
| Material | Mild Steel |
| Pack Size | 1 |
| Brand | JCP |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.





Reviews
There are no reviews yet.