Universal plugs used in lightweight, aerated and hollow blockwork, giving quicker and greater expansion than standard wall plugs.
10mm x 60mm Universal Wall Plugs
Image for illustrative purposes only.
This product is sold per Pack of 10
£0.99 excl VAT
6 in stock
| Anchor Hole Size | 10mm |
|---|---|
| Plug Length | 60mm |
| Wood Screw Gauge | 12-14mm |
| Screw Size | 6-8mm |
| Min. Hole Depth | 70mm |
| Colour | Grey |
| Material | Nylon |
| Brand | Masonmate |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.





Reviews
There are no reviews yet.