A zinc plated, yellow passivated, torque controlled through fixing suitable for use in non-cracked concrete range between C20/25 & C50/60.
Installation Torque: 85NmFeatures: Through fixing, medium to heavy duty loads, torque controlled expansion.
Supplied pre-assembled for rapid installation.
M16 x 150 Throughbolts Zinc Plated & Yellow Passivated
This product is sold Each
£2.00 excl VAT
4 in stock
| Thread Diameter | 16mm |
|---|---|
| Anchor Length | 150mm |
| Thread Length | 90mm |
| Min. Hole Depth | 85mm |
| Finish | Zinc+Yellow Passivated |
| Material | Mild Steel |
| Pack Size | 1 |
| Brand | JCP |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.




Reviews
There are no reviews yet.