A zinc plated, yellow passivated, torque controlled through fixing suitable for use in non-cracked concrete range between C20/25 & C50/60.
Features: Through fixing, medium to heavy duty loads, torque controlled expansion.
Supplied pre-assembled for rapid installation.
M20 x 160 Throughbolts Zinc Plated & Yellow Passivated
This product is sold Each
£2.52 excl VAT
Out of stock
| Thread Diameter | 20mm |
|---|---|
| Anchor Length | 160mm |
| Thread Length | 60mm |
| Min. Hole Depth | 100mm |
| Finish | Zinc+Yellow Passivated |
| Material | Mild Steel |
| Pack Size | 1 |
| Brand | JCP |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.





Reviews
There are no reviews yet.