Grade 5.8 zinc and clear passivated to 5 microns studs for use with Glass Spin In Capsules or Injection Resin Systems. Cut at 45° angle with hexagon drive with internal hexagon tool in each box. Each stud has a depth mark to indicate correct setting depth to facilitate appropriate mixing when using glass spin in capsules. Supplied complete with nut and washer.
M20 x 260mm Resin Studs Grade 5.8 Zinc Plated & Clear Passivated
This product is sold Each
£7.83 excl VAT
5 in stock
| Thread Diameter | 20mm |
|---|---|
| Length (ins/mm) | 260mm |
| Max. Fixture Thickness | 67mm |
| Min. Hole Depth | 170mm |
| Finish | Zinc Plated & Clear Passivated |
| Material | Carbon Steel Grade 5.8 |
| Thread | Metric |
| Brand | Masonmate |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.





Reviews
There are no reviews yet.