Crescent Rings are radially fitted circlips for shafts with grooves. These type of rings offer higher resistance to thrust loads than that of E-Type Circlips.
| Ring Size | 16mm |
|---|---|
| Ring Type | Crescent Ring |
| Shaft Size | 16mm |
| Shaft Tolerance | -0.15 +0.00 |
| Thickness | 1mm |
| Thickness Tolerance | -0.00 +0.06 |
| Groove Diameter | 14.5mm |
| Material | Carbon Spring Steel |
| Pack Size | 10, 25, 50 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.





Reviews
There are no reviews yet.